بازدید وزیر بهداشت از کارخانه داروسازی بهستان

بازدید وزیر بهداشت از کارخانه داروسازی بهستان

بازدید وزیر بهداشت از کارخانه داروسازی بهستان 1080 720 behphar

روز سه شنبه ۱۶ مهرماه دکتر نمکی وزیر بهداشت، درمان و اموزش پزشکی به همراه ریاست سازمان غذا و دارو، نماینده ساوه در مجلس شورای اسلامی و اهالی رسانه و مسئولان ملی و منطقه ای از خط تولید شرکت داروسازی بهستان بازدید کردند.

در این بازدید از ۹ محصول جدید دارویی شرکت بهستان  شامل کپسول امینک ۰/۴ میلی‌گرم با کاربرد علائم خوش‌خیم پروستات، قرص وزیکر ۵ و ۱۰ میلی‌گرم با کاربرد برطرف کننده علایم بیماری‌های تکرر ادرار و بی‌اختیاری ادرار، قرص متفورمینهگزال ۵۰۰ و هزار میلی‌گرم با کاربرد کنترل قندخون در بیماران دیابت تیپ دو، قرص سیتالوپرامهگزال ۲۰ و ۴۰ میلی‌گرم با کاربرد درمان افسردگی، قرص سرترالین_هگزال ۵۰ و ۱۰۰ میلی‌گرم با کاربرد درمان افسردگی، اختلال و وسواس اجباری با حضور وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو رونمایی شد.

آقای دکتر نمکی در این مراسم با تقدیر از اقدامات داروسازی بهستان و هلدینگ بهفار گفت: سال گذشته از حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان بازار دارویی کشور، حجم ۳ درصدی داروی وارداتی ۲٫۲ برابر داروهای تولید داخل ارزبری داشته و معادل ۳۰ درصد بازار دارویی بوده است و حدود ۰۲۰۰ میلیارد تومان برای داروهای وارداتی هزینه ریالی کرده ایم. در حال حاضر بیش از ۲٫۲ درصد از GDP کشور به حوزه دارو اختصاص می یابد و در برخی موارد، بیش از ۲۰ درصد از پرداختی بیماران مربوط به دارو است و اگر بخواهیم این وضعیت را اصلاح کنیم، باید ۳ درصد داروی وارداتی که ۳۰ درصد از بازار دارویی کشور را می بلعد را هم حتی المقدور در کشور تولید کنیم.

دکتر نمکی ضمن تاکید بر لزوم توجه به ساخت داروهای های تک در کشور، گفت: باید شرکت های ایرانی به سمت ساخت محصولات های تکی بروند که تولید داخل ندارد و یا محدود است تا ۳ درصد داروی وارداتی به کشور کاهش پیدا کند.

آقای دکتر دین‌دوست در این نشست فرمودند: در حال حاضر با هشت شرکت تولیدی، توزیعی، وارد کننده و… در زمینه داروسازی در جهان در حال همکاری هستیم که این تعداد ۳۵ درصد کل بازار دارویی جهان را تشکیل می‌دهند.

ما به عنوان بخش خصوصی به دنبال شفافیت هستیم، شعار ما و سیاست‌های ما همواره بر اساس بیمار محوری بوده است.

در ادامه مراسم دکتر محمود نجفی عرب هم گفت: همواره در تلاش هستیم شرکت‌های داروسازی خارجی را به سرمایه گذاری در کشور تشویق کنیم و ذهنیت کمبود دارو در کشور را از بین ببریم.

مدیرعامل شرکت بهستان دارو نیز در این آیین گفت: در راستای راه‌اندازی این خط دارویی پنج محصول جدیددر هشت دوز تولید می‌شود.

«پیمان چاوش‌زاده» افزود: ظرفیت اسمی تولید سالانه این خط تولید ۵۰۰ میلیون قرص و کپسول در یک شیفت کاری است.

وی افزود: داروهای تولید شده در این خط دارویی برای درمان بیماری‌های یابتی، اعصاب و روان و پیوند کلیه کاربرد دارد.

مدیرعامل شرکت بهستان دارو ساوه یادآور شد: یک‌هزار میلیارد ریال برای راه‌اندازی این خط تولید دارویی سرمایه‌گذاری شده و با آغاز به‌کار آن زمینه اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ۱۲۰ نفر فراهم شده است.

چاوش‌زاده گفت: داروهای این واحد مورد تایید داروسازان ساندوز آلمان و استلاس هلند است.

وی گفت: طرح توسعه شرکت داروسازی بهستان در سه طبقه برای گسترش خطوط فعلی تولید قرص و کپسول و در گام بعد انواع محصولات دارویی در قالب شربت، داروهای مایع و هایتک مانند هازارد در دست اجرا است.

گزارش این بازدید انتشار بسیار گسترده ای در رسانه های ایران داشت و تیتر اول خبرگزاری های رسمی کشور در حوزه سلامت بود